Rumored Buzz on Badanie oct oka

Przekrój przez centralną część siatkówki – obraz charakterystyczny dla torbielowatego obrzęku plamki żółtej. W środku widać plamkę żółtą, patologicznie zasłoniętą przez torbiele Koherencyjna tomografia optyczna[a], optyczna tomografia koherencyjna[b], OCT (od ang. optical coherence tomography) – tomografia optyczna z użyciem światła częściowo spójnego (koherentnego), będąca techniką interferometryczną z zastosowaniem głównie światła o długości fali bliskiej falom podczerwonym.

Tomografia oka jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka. To nowoczesna metoda, w której dzięki specjalistycznej aparaturze wykonywany jest skan konkretnego obszaru.

Koherencyjna tomografia optyczna jest metodą diagnostyczną pozwalającą na otrzymywanie podpowierzchniowych obrazów materiałów pół- i nieprzezroczystych (nieprzepuszczających światła) w bardzo dobrej rozdzielczości, zbliżonej nawet do rozdzielczości mikroskopu o niskiej mocy optycznej. Jest ona używana do uzyskiwania obrazów biologicznych tkanek i ich przekrojów.

Do badania okulistycznego, jakim jest badanie OCT, nie trzeba przygotowywać się w żaden specjalny sposób. Warto upewnić się podczas umawiania badania czy będzie konieczne rozszerzenie źrenicy.

Specjalista, zlecając wykonanie badania, powinien skierować pacjenta do placówki, w które istnieje możliwość przeprowadzenia go w ramach refundacji. 

Warto zdawać sobie sprawę, że poszczególne aparaty wykonujące tomografię OCT dość poważnie różnią się od siebie. Z punktu widzenia pacjenta wprawdzie mało istotne są różgood w stosowanych technikach pomiaru, ale już np.

Jakość normatywnej bazy danych zależy z kolei już tylko od klasy producenta, jego Puppyłębnej znajomości problematyki okulistycznej, doświadczenia zbieranego wspólnie z lekarzami - często w trakcie dziesięcioleci współpracy i potencjału inżynierskiego, pozwalającego na spożytkowanie uzyskanej wiedzy w produkowanym aparacie.

Podczas badania wykorzystywana jest koherentna wiązka światła, powodująca zwiększenie rozdzielczości obrazu. Fenomen tej metody polega na tym, że jest ona niezwykle precyzyjna, ale do tego też całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Zatem nie ma też konieczności stosowania angiografii, gdzie trzeba podać pacjentowi dożylnie kontrast.

Badanie wykorzystywane jest głównie w diagnostyce chorób siatkówki. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to badanie nieinwazyjne i dzięki temu może zastąpić bardziej skomplikowane metody. oko

Materiały zamieszczone w serwisie Kliniki.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie.

Informacji marketingowych) na moją elektroniczną skrzynkę pocztową - poprzez udostępniony przeze mnie e-mail, w tym poprzez używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych methodów wywołujących zgodnie check here z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego.

Optyczna koherentna tomografia oka może być przeprowadzona u osób w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie istnieją zasadnicze przeciwwskazania do OCT oka. Badanie okulistyczne można też wielokrotnie powtarzać.

OCT oka jest jednym z badań, które można wykonać bezpłatnie. Aby jednak skorzystać z badania OCT na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza.

Badanie OCT powinno być wykonywane u pacjentów z cukrzycą, aby zapobiegać utracie wzroku, która może być wynikiem zmian cukrzycowych w oku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *